تبلیغات
کسب و کار اینترنتی - جایگزینی قیمت تضمینی با خرید تضمینی برخی محصولات
 
کسب و کار اینترنتی
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : admin
نویسندگان

مدیرعامل بورس کالا از معاملات بین‌المللی برخی کالاهای صادراتی بورس کالا خبر داد و گفت: قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی در بخشی از محصولات کشاورزی به اجرا در‌می‌آید و با این ابزار علاوه بر اینکه بخش کشاورزی به سمت بهره‌وری بیشتر خواهد رفت فشار مالی کمتری به دولت برای خرید تضمینی وارد می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ نشست خبری حسین پناهیان مدیرعامل بورس کالای ایران و سایر اعضای هیات مدیره و دست‌اندرکاران این شرکت در محل تالار بورس کالای ایران در کیش برگزار شد.

 پناهیان گزارش خود را در 4 محور محیط کسب و کار، اقتصاد توسعه‌ای در سال 93، شاخص‌های عملکرد و جهت‌گیری و استراتژی بورس کالا در سال‌ آینده عنوان کرد.

وی گفت: طبق قانون بازار سرمایه هیچکس از سهامداران بورس کالا اجازه داشتن بیش از 2.5 درصد سهام این شرکت را نباید داشته باشد.

پناهیان همچنین به تدوین سند جهت‌گیری بورس کالا در 4 سال آینده اشاره کرد و گفت: ذات کارکرد بورس کالایی ایجاد رقابت و شفافیت است که دولت می‌تواند از محل این شفافیت درآمد مالیاتی واقعی از فعالان اقتصادی دریافت کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به سابقه حدود 200 ساله بورس کالا در دنیا گفت: در برخی از کشورها حجم معاملات بورس کالا 100 برابر تولید ناخالص آن کشور است اما بورس کالای ایران با سابقه کمتر از 10 سال هنوز تا رسیدن به جایگاه خود راه زیادی در پیش دارد.

وی افزود: افزایش رقابت‌پذیری، شفافیت و بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی و تخصیص بیمه منابع و نیز مدیریت ریسک از نقش‌های مهم بورس کالا به شمار می‌رود.

پناهیان افزود: با توجه به اینکه درآمد مالیاتی مهمترین منبع مالی دولت‌ها است، با استفاده از شفافیت بورس کالا می‌تواند درآمد مالیاتی را افزایش داد.

راه‌اندازی قرارداد سلف موازی برای معاملات دیگر محصولات

وی همچنین از راه‌اندازی قرارداد سلف موازی استاندارد برای سنگ‌آهن در سال 93 خبر داد و  گفت:‌ ظرف یکی دو هفته آینده قرارداد سلف موازی در مورد یک محصول دیگر نیز راه‌اندازی می‌شود.

وی همچنین از گسترش ابزارهای جدید برای کالاهایی مانند کنجاله، میلگرد و برخی از محصولات دیگر خبر داد.

مدیر عامل بورس کالای ایران  گفت:‌از ابتدای تشکیل بورس کالا تا کنون ارزش معاملات این بورس 1631 هزار میلیارد ریال بوده و از نظر حجمی بیش از 21 میلیون تن کالا تا پایان بهمن از طریق بورس کالا عرضه شده است.

وی گفت:‌ در تالار صادراتی بورس کالا بیش از 4.9 میلیون تن کالا ارائه شده است و ارزش معاملات در تالار صادراتی بورس کالا 39 هزار میلیارد ریال یعنی 11 درصد ارزش معاملات این بورس بوده است.

وی همچنین از کاهش 7 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته 55 هزار میلیارد ریال ارزش معاملات بوده و امسال به 52 هزار میلیارد ریال رسیده که این کاهش ناشی از کاهش قراردادهای آتی بوده است. این امر هم از ثبات نرخ ارز ناشی می‌شود که در شرایط ثبات برای برخی از معامله‌گران جذابیت کمتری دارد.

وی همچنین گفت:‌ارزش قراردادهای معاملات آتی بورس کالا 15 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است.

مدیر عامل بورس کالای ایران از راه‌اندازی قراردادهای آتی یک روزه در سررسیدهای کوتاه مدت در آینده خبر داد و گفت: کمیته فقهی بورس قرارداد اختیار فروش (آپشن) روی کالاها را مجاز دانسته اما این قرارداد بر روی معاملات غیر کالایی را مجاز ندانسته است.

پناهیان همچنین گفت:‌گردش مالی قراردادهای سلف موازی استاندارد در بورس کالا 834 هزار میلیارد ریال و معاملات ثانویه این ابزار هزار میلیارد ریال بوده است.

درج همزمان برخی قیمت‌ها در تابلوی اتحادیه بین‌المللی بین‌بورسی

پناهیان همچنین این خبر را اعلام کرد که با همکاری اتحادیه بین‌المللی بین بورسی IEU به زودی قیمت برخی از کالاها هم در تابلوی بورس کالای ایران و هم در تابلوی اتحادیه بین‌بورسی قرار خواهد گرفت و در مورد کالاهای صادراتی امکان معاملات بین‌المللی وجود خواهد داشت.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: اتحادیه الکترونیکی بین بورسی طبق زمانبندی در سه ماهه چهارم سال 2015 به صورت رسمی با بورس کالای ایران همکاری خواهد کرد.

مدیر عامل بورس کالای ایران در خبر دیگری اعلام کرد از سال 94 قبض انبار به عنوان یک ورقه بهادار در بورس اوراق بهادار قابل معامله خواهد بود.

قیمت تضمینی جایگزین خرید تضمینی می‌شود

وی افزود: قرار است قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی در بخشی از محصولات کشاورزی اجرا شود که با این ابزار علاوه بر اینکه بخش کشاورزی به سمت بهره‌وری بیشتر رهنمون می‌شود فشار مالی کمتری نیز به دولت برای خرید تضمینی وارد می‌شود.

پناهیان افزود: در بخش قراردادهای آتی قرار است به جای اشخاص حقیقی به صورت کارگزاری محور عمل شود و بورس کالا با حداکثر 70 تا 80 کارگزار سر و کار داشته باشد.

وی همچنین گفت: برای بازارگردانی ابزارهای مشتقی بورس کالا منتظر ابلاغ از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار هستیم.

پناهیان افزود:‌بر اساس مصوبه مجلس عمده کالاها به جز کالاهای انحصاری و کالاهای اساسی می‌توانند از طریق بورس کالا عرضه شوند که به شفافیت و واقعی شدن قیمت منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه سال جاری متغیرهای اقتصادی نوسان کمتری داشت، گفت: گر چه نرخ ارز از ثبات نسبی برخوردار بود اما نرخ رشد اقتصادی همچنان پایین بود و این مسئله روی حجم عرضه و تقاضا کالا در بورس اثر داشت.

وی کارکرد بورس کالا را در اقتصاد ملی مهم توصیف کرد و گفت: عرضه کالا در این بورس در جهت رقابت‌پذیری و شفافیت قیمت انجام می‌شود.

مازاد سیمان تولیدی کشور وارد رینگ صادراتی می‌شود

مدیر عامل بورس کالای ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توسعه بخش صادراتی قرار شد مازاد عرضه صنعت سیمان در رینگ صادراتی بورس کالا ارائه شود.

وی افزود:‌در مورد سایر کانی‌های فلزی مانند کنسانتره‌ها با همکاری سازمان توسعه معادن محصول سنگ‌آهن صادراتی و هم سنگ‌آهن عرضه داخلی برای کشف قیمت در بورس کالا عرضه می‌شود.

کشف قیمت خودرو باید در بورس انجام شود

پناهیان در مورد عرضه خودرو در بورس کالا تاکید کرد: ما اصراری نداریم که خودرو به بورس کالا بیاید یا نیاید اما اگر خودرو به عنوان یک کالای غیر انحصاری باشد باید از ساز و کار بورس کالا کشف قیمت شود در حال حاضر شورای رقابت معتقد به انحصاری بودن خودرو و صنعت خودرو است و وزارت صنعت و معدن معتقد به غیر انحصاری بودن صنعت خودرو است. به هر حال اگر کالایی مانند خودرو غیر انحصاری باشد باید از طریق بورس عرضه شود و کشف قیمت در بورس انجام شود.

پناهیان در مورد عرضه محصولات کشاورزی یادآور شد: با همکاری سازمان تعاون روستایی تفاهم شد کالاهای کشاورزی بر اساس ماده 33 قانون بهره‌وری کشاورزی در بورس کالا عرضه شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران افزود: بین 15 تا 16 کد معاملاتی در مورد قراردادهای آتی فعالیت می‌کنند و تا کنون بیش از 16 هزار میلیارد ریال حجم معاملات قراردادهای آتی از اول سال تا پایان بهمن ثبت شده است.

پناهیان یکی از کارکردهای بورس کالا را استفاده از معافیت 10 درصدی مالیات سود شرکت‌هایی دانست که از طریق بورس کالا عرضه می‌کنند.

وی گفت: در این زمینه تا کنون بیش از 220 میلیارد تومان معافیت مالیاتی در بخش پتروشیمی و 190 میلیارد تومان معافیت مالیاتی در بخش صنعتی از طریق ارائه محصولاتشان در بورس کالا ایجاد شده است.

**

قرار است بعد از این نشست از سایت جدید خبری بورس کالای ایران رونمایی شود.

بورس کالای ایران از حدود 10 سال پیش در ایران راه‌اندازی شده و هم اکنون با تجمیع بورس‌های کشاورزی و فلزات، محصولات کشاورزی، پتروشیمی، فلزی و قراردادهای سکه آتی داد و ستد می‌شود.

 

نوع مطلب : اخبار بورس، 
برچسب ها : جدیدترین اخبار بورس، فعالیت در بازار بورس، تالار بورس کالای ایران در کیش، جهت‌گیری و استراتژی بورس کالا در سال‌ آینده، تدوین سند جهت‌گیری بورس کالا،
لینک های مرتبط : اخبار بورس،
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:19 ق.ظ
Hi, always i used to check blog posts here in the early hours in the morning, since i like to find out
more and more.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :